هر روز بهتر می شویم، اگر روحیه و امید داشته باشیم. (روزنوشتهای سید محمد اعظمی نژاد)
نسل Z ها یا نسل موبایل به دست ها!‌
سه شنبه 1396/02/12 ساعت 01:52 ب.ظ | نوشته ‌شده به دست سید محمد اعظمی نژاد | ( نظرات )

آخرین گزارش رسمی مركز آمار ایران نشان می دهد كه 25 درصد از جمعیت كشور در محدوده سنی  پنج تا بیست و نه سال قرار دارند. این آمار نشان می دهد كه حدود 20 میلیون نفر نیروی كار جوان پتانسیل ورود به بازار كار و مشاركت اقتصادی كشور را دارند.

این محوده سنی و این نسل از جامعه به نسل Z یا نسل اینترنت معروفند. چرا كه از زمانی كه چشم باز كرده اند با فناوری اینترنت،‌تلفن همراه و شبكه اجتماعی مواجه بوده اند. 
اگر در اطراف خود كسی را دارید كه نسل Z به شمار می آید،‌ یكبار دیگر به دقت و تامل بیشتر به رفتارهای او توجه كنید. ملاحظه می كنید تفاوت های زیادی بین رفتار این افراد با حتی یك نسل گذشته آنها است. 
1- نسل Z ها تمركز گریز هستند. یكی از بزرگترین چالش های موجود با افراد نسل Z آن است كه مدت زمانی زیادی برای تمركز یك موضوع اختصاص نمی دهند و خیلی زود از این یك موضوع خسته می شوند. اصولا این افراد همه چیز را شبیه صفحه گوشی موبایل خود فرض می كنند.(یعنی شاید بیش از تر 8 ثانیه تحمل تمركز روی موضوع را ندارند!)‌
2-نسل Z ها به شدت چارچوب ناپذیر هستند. شما نمی توانید انتظار داشته باشید كه این نسل راس ساعت 8 صبح در محل كار حاضر شوند و كارت ساعت بزنند و راس ساعت 5 بعدازظهر از محل كار خارج شوند. این نسل متفاوت دوست دارند تا پاسی از شب بیدار باشند و در شبكه های مجازی چرخ بزنند و هر وقت توانستند شاید 9 یا 10 صبح در محل كار حاضر شوند ضمنا اگر هم در طول روز خسته شوند،‌ بلافاصله و اغلب بدون هماهنگی از محل كار بیرون می زنند!‌
3- نسل Z ها باید كانون توجه باشند! نسل متمایز اینترنتی همیشه باید مورد توجه همكاران و رئیس خود باشند و اگر اندكی كم توجهی و بی مهری نسبت به آنها صورت گیرد ممكن است هرگز به محل كار قبلی خود برنگردند. 
4- این نسل سلسله مراتب سازمانی نمی شناسد. در نسل های گذشته رعایت سلسله مراتب هم نشانی از احترام به مافوق و هم بخشی از الزامات سازمانی بود اما نسل Z ها،‌ این موضوع را یك شوخی بزرگ می دانند آنها هر وقت اراده كنند باید بتوانند مدیرعامل را ببینند و به طور مستقیم حرف و نظر خود را به وی انتقال دهند در غیر این صورت بسیار بهم ریخته و ناآرام خواهند شد. 
5- نسل Z ها از موبایل خود هرگز جدا نمی شوند. اخیرا بررسی در جامعه آمریكا انجام شده بود كه نتایچ حیرت انگیزی داشت!‌ از هر پنج نفر در آمریكا چهار نفر در هنگام ورود به دستشویی موبایل خود را به همراه می برند و طاقت لحظه ای دوری از آن را ندارند. حتی از زوج های جوان سوال شده بود كه بین رابطه جنسی و چك كردن پیام های خود در تلفن همراه،‌ كدام را ترجیح می دهند،‌ كه در عین ناباوری بیش از هفتاد درصد آنها چك كردن گوشی را ترجیح داده بودند!‌ این نتیجه نشان میدهد كه نسل بعدی نیروی  چالش های بزرگی برای حضور در محل كار و بهره وری برای كارفرمایان خود ایجاد می كنند. 
باید یادمان باشد بخش عمده ای از نیروی كار آینده در كشور نسل Z ها هستند بنابراین باید سازمان ها خود را برای تغییرات رفتاری این گروه كاملا آماده كنند.البته بخش زیادی از این چالش ها با آموزش،‌ مربی گری و یادگیری مستمر قابل بهبود است. 

می توانید دیدگاه خود را بنویسید
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
نظر سنجی
به نظر شما نقش هریک از ما برای بهبود کیفیت زندگی خود در کشور چقدر است؟

دیگر موارد
تعداد مطالب :
تعداد نویسندگان :
آخرین بروز رسانی :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازدید :

Instagram
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات