هر روز بهتر می شویم، اگر روحیه و امید داشته باشیم. (روزنوشتهای سید محمد اعظمی نژاد)
مهارت های رهبری مورد نیاز یك رئیس جمهور
یکشنبه 1396/02/24 ساعت 03:35 ب.ظ | نوشته ‌شده به دست سید محمد اعظمی نژاد | ( نظرات )

در آستانه انتخاب رئیس جمهور آینده و روز مهم انتخابات ریاست جمهوری بیست و نهم اردیبهشت نود و شش،‌ علاوه بر تاكید بر مشاركت و اقدام به رای به تمامی هموطنان عزیز،‌شاید آگاهی از برخی مهارت های رهبری یك رئیس جمهور كمك زیادی به انتخاب بهترین گزینه از میان نامزدهای ریاست جمهوری به رای دهندگان كند.

1.     توانایی ایجاد اتفاق نظر در كشور. اختلاف دیدگاه و سلیقه امری بسیاری بدیهی است. اما یك رئیس جمهور شایسته باید توانایی ایجاد توافق نظر جمعی داشته باشد تا بتواند با پذیرش حداكثری امور اجرایی كشور را هدایت و راهبری كند.

2.     تصمیم گیری موثر و تصمیم سازی در تمام سطوح دولت. گاهی هزینه تصمیمات نادرست در سطح كلان كشور هزینه هایی ایجاد می كند ممكن هرگز جبران نشود.

3.     توانایی ایجاد هیئت دولت با انرژی یك ببر درنده. تیم اجرایی دولت شامل وزیران،‌ معاونین وزیر و مدیران مستقیم رئیس جمهور باید افرادی توانمند،‌ با مهارت ها و شایستگی های بسیار بالا و توانمند در مواجهه در حل مسایل بسیار پیچیده باشد.

4.     توانایی مواجهه و حل تعارضات. هر انتخابات به واسطخ حضور دیگر رقبا محل ایجاد تعارضات زیادی می شود. رئیس جمهور باید بتواند تمامی این تعارضات را در كوتاه ترین مدت برطرف و تمام نیروهای توانمند كشور برای ادامه مسیر توسعه كشور حل كند. رئیس جمهور باید روحیه صلح طلبانه ای شبیه به نلسون ماندلا داشته باشد.

5.     توانایی راهبری و تسهیل گری. واژه تسهیل گری به معنای آسان كردن شرایط برای انجام امور در كلیه سطوح دولت است. شاید یكی از بهترین روش ها برای اینكار نظرسنجی از مردم و شناسایی نقاط گره خورده ای است كه در برخی ادارات دولتی وجود دارد و موجب بیشترین نارضایتی در مردم می شود.

6.     توانایی برقراری ارتباط مستمر و ایجاد چشم اندازی روشن و الهام بخش از آینده كشور. واژه هایی كه رئیس سخنرانی ها،‌مصاحبه ها و جلسات كاری استفاده می كند باید با آگاهی كامل برای ایجاد چشم انداز مشترك در كشور باشد. این مهارت همراهی و همدلی در مردم ایجاد می كند.

7.     توانایی مدیریت تغییر در كشور.  دانشمندان پیش می كنند تا سال 2020 در هر 72 روز میزان تولید دانش دوبرابر می شود. این نشان می دهد كه ما در آستانه تغییرات بسیار بزرگی قرار داریم. رئیس جمهور دو انتخاب دارد یا باید قهرمان تغییر باشد و یا قربانی تغییر.

8.     ایجاد ارتباطی بسیار موثر برای ایجاد باور و  اعتماد به نفس به مردمی خسته و بی تفاوند. حال خوب،‌شور و هیجان و انگیزش چیزهایی است كه مردم هر كشور نیاز دارند كه بالاترین مقام اجرایی كشور به آنها هدیه دهد. در تمامی كشورهای دنیا فساد اداری،‌ مدیران نالایق،‌ ركود اقتصادی،‌تورم و بیكاری با شدت و ضعف متغیر وجود دارد. اما مهم آن است كه رئیس جمهور بتواند با زبان انگیزه با مردم سخن بگوید و آنها را با تمام قدرت برای ایجاد ارزش در كشور آماده كند.

9.     رئیس جمهور باید بتواند در میان مردم اعتماد ایجاد كند. این كار واقعا دشوار است. استفان كاوی می گوید اعتبار هر فرد از ویژگی های شخصی و شایستگی های او نشات می گیرد. اما یادمان باید رئیس جمهور باید هر روز بیش از روز قبل میزان اعتماد در مردم را افزایش دهد. او باید هر روز از مردم بپرسد آیا به مسیری كه ما طی می كنیم اعتماد دارید؟‌آیا من و دولتم با اقداماتی كه انجام می دهم از خود صلاحیت و شایستگی را به نمایش می گذارم؟‌

10.  رئیس جمهور باید صادقانه به مردم تعهداتی قابل دسترس و اندازه گیری بدهد. در همه كشورها مردمان بسیار هوشمند هستند آنها به آسانی می فهمند كه چه كسی به آنها راست و یا چه كسی به آنها دروغ می گوید. رئیس جمهور باید با صداقت كامل تعهداتی به آنها بدهد كه حتما از عهده انجام آنها بر می آید.

11.  رئیس جمهور باید همه فن حریف باشد. هر كشور نیاز به یك فرد شفاف،‌صادق و فرمانده تمام عیار باشد. رئیس جمهور باید با فردی با شجاعت شگفت انگیز،‌ عاقل،‌فروتن،‌ با ایمانی تزلزل ناپذیر و كاملا متعهد باشد.

مجددا تاكید میشود همه با هم با در نظر گرفتن دوباره رفتارهای نامزدهای انتخابات ریاست جمهور به بهترین گزینه رای دهیم و رای های خود را به داخل صندوق ها بیاندازیم.

 خداوند سرنوشت هیچ قوم و ملتی را تغییر نمی دهد مگر آنکه آنها خود سرنوشت خود را تغییر دهند.(سوره مباركه رعد آیه 11)

 


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
 
نظر سنجی
به نظر شما نقش هریک از ما برای بهبود کیفیت زندگی خود در کشور چقدر است؟

دیگر موارد
تعداد مطالب :
تعداد نویسندگان :
آخرین بروز رسانی :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازدید :

Instagram
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic