هر روز بهتر می شویم، اگر روحیه و امید داشته باشیم. (روزنوشتهای سید محمد اعظمی نژاد)
خلاصه ای از گزارش فرهنگی كشور ایران از سایت hofstede-insights
یکشنبه 1396/08/21 ساعت 08:51 ق.ظ | نوشته ‌شده به دست سید محمد اعظمی نژاد | ( نظرات )
گرت هافستد یكی از افراد نام آشنا در فرهنگ سازمانی است. در سایت اینترنتی منتسب به او فرهنگ كشورها به صورت آنلاین با مدل شش بعدی او قابل مقایسه هستند. اینكه چه اندازه نتایج ارائه شده در این سایت دارای صحت و اعتبار است(كه البته به واسطه برند شخصی آقای هافستد حتما معتبر است!)،‌ این نتایج جذاب و قابل تامل است. 
قضاوت اینكه گزارش این سایت درباره فرهنگ ایران درست است به شما مخاطبان عزیز كانال و سایت مدیریت و منابع انسانی می سپارم. 

اگر گزارش فرهنگی كشور ایران را از سایت hofstede-insights به صورت آنلاین بگیرید به این نتایج می رسید:‌

اگر فرهنگ ایران را با استفاده از مدل شش بعدی هافستد  بررسی کنیم، می توانیم مروری خوبی از محرك های تاثیرگذار فرهنگ ایران نسبت به سایر فرهنگ های جهان داشته باشیم:

فاصله قدرت

این بعد با این واقعیت برخورد می کند که همه افراد در جوامع برابر نیستند.  این نگرش فرهنگ را نسبت به نابرابری در میان افراد جامعه بیان می کند. فاصله قدرت به اندازه ای است که اعضای کمتر قدرتمند نهادها و سازمان ها در یک کشور انتظار و قبول می کنند که قدرت نابرابر توزیع شده است.

ایران نمره متوسط ​​58 را در این زمینه دریافت می کند، زیرا این یک جامعه سلسله مراتبی است. این به این معنی است که مردم یک نظم سلسله مراتبی را قبول می کنند که در آن همه جا وجود دارد. 

فردگرایی

مسئله اساسی که در این بعد مورد توجه قرار گرفته، میزان وابستگی متقابل جامعه است که در میان اعضای آن حفظ می شود. این موضوع مربوط به اینکه آیا تصویر شخصی خود را از لحاظ "من" یا "ما" تعریف می کنیم. در جوامع فردا، مردم باید مراقب خود و تنها خانواده خود باشند. در جوامع جمع آوری شده مردم به گروههایی تعلق دارند که از وفاداری خود مراقبت می کنند.

ایران، با نمره 41، یک جامعه  جمع گرا است. این در تعهد درازمدت نزدیک به گروه "عضو" مشهود است، به عنوان یک خانواده، خانواده بزرگ و یا گسترش روابط. وفاداری به یک فرهنگ همگرا، بسیار مهم است و اکثر قوانین و مقررات اجتماعی را به کار می گیرد. این جامعه روابط قوی برقرار می کند که هرکسی مسئولیت اعضاء گروه خود را می پذیرد. 

مردانگی

نمره بالا (مردانه) در این بعد نشان می دهد که جامعه توسط رقابت، موفقیت و موفقیت هدایت می شود، که موفقیت آن توسط برنده / بهترین در حوزه تعریف می شود - یک سیستم ارزش گذاری  است که در مدرسه شروع می شود و در طول زندگی سازمانی ادامه می یابد.

نمره کم (زنانه) در ابعاد بدست می آید که ارزش های غالب در جامعه برای دیگران و کیفیت زندگی مراقبت می کند. یک جامعه زنانه یکی است که کیفیت زندگی نشانه موفقیت است. مسئله اساسی در اینجا چیزی است که به  مردم انگیزه می دهد، خواهان بهترین بودن (مردانه) یا دوست داشتن چیزی است که شما انجام می دهید (زنانه).

ایران در این زمینه 43 امتیاز دارد و به همین دلیل جامعه نسبتا زنانه است. در کشور های زنانه تمرکز بر روی "کار برای زندگی"، مدیران تلاش می کنند تا توافق، ارزش های برابری، همبستگی و کیفیت را در زندگی کاری خود به ارمغان بیاورند. اختلافات با مصالحه و مذاکره حل و فصل می شود. انگیزه هایی مانند زمان آزاد و انعطاف پذیری مورد توجه قرار گرفته است.

اجتناب از عدم اطمینان

ابعاد اجتناب از عدم قطعیت از این جهت است که جامعه با این واقعیت که آینده را هرگز نمیتوان شناخت: آیا ما باید سعی کنیم که آینده را کنترل کنیم یا فقط این اتفاق بیفتد؟ این ابهام با اضطراب همراه است و فرهنگ های مختلفی به شیوه های مختلفی با این اضطراب برخورد کرده اند. میزان اعتیاد فرهنگی که با شرایط مبهم یا ناشناخته تهدید می شود و اعتقادات و مؤسسات ایجاد می کند که سعی در اجتناب از این دارند ، در نمره ی عدم اجتناب میزان  عدم اطمینان از آینده  منعکس شده است.

ایران در این ابعاد 59 امتیاز دارد و در این بعد از امتیاز مناسبی ندارد. و دارای عدم اطمینان زیادی است. .کشورهایی که از عدم اطمینان بالایی برخوردارند، کدهای محرمانه ای از باور و رفتار را حفظ می کنند. در این فرهنگ ها یک نیاز عاطفی برای قوانین وجود دارد، زمان به اندازه پول(یا بیشتر از آن!)‌ ارزشمند است، مردم می خواهند که مشغول باشند و سخت کار کنند.  دقت و انضباط فردی  آنها معمولی است(خیلی خوب نیست!) ، آنها ممكن است در مقابل نوآوری مقاومت کنند و امنیت یک عنصر مهم در انگیزه فردی آنها است.

جهت گیری بلندمدت

این بعد، نشان می دهد که هر جامعه باید ارتباطات خود با گذشته خود را حفظ کند، در حالی که با چالش های کنونی و آینده مواجه می شود  ، و جوامع به طور متمرکز اهداف این دو هدف وجودی را اولویت بندی می کنند. جوامع نظارتی برای مثال، نمره کم در این بعد، ترجیح می دهند که سنت ها و هنجارهای محترم در زمان را با مشاهده تغییرات اجتماعی با سوء ظن حفظ کنند. از سوی دیگر، كشورهایی با نمره بالا در این بعد ، یک رویکرد عملی تر را به کار می گیرند: آنها به صورت  تدریجی و تلاش در آموزش مدرن برای رسیدن به آینده تلاش می كنند. 

نمره بسیار کم 14 در ایران نشان می دهد که دارای یک جهت گیری فرهنگی قوی و هنجارانه است. جامعه ایرانی تمایل زیادی به حفظ سنت های پیشین خود دارد و تمایل بسیار كمی برای نجات آینده و تمركز به دستیابی به نتایج بهبود در آینده دارد. 

محبت

یکی از چالش هایی که امروزه و در گذشته با انسان ها مواجه است این است که کودکان کوچک، چگونه اجتماعی می شوند. بدون اجتماعی شدن ما تبدیل به "انسان" نمی شود. این بعد به این معنی است که میزان تلاش برای کنترل خواسته ها و انگیزه ها براساس شیوه ای که آنها مطرح می کنند، تعریف شده است. 

نمره کم 40 در این ابعاد نشان می دهد که ایران دارای فرهنگ محدودیت است. جوامع با نمره کم در این بعد تمایل به بدبینی و بدبینی دارند. همچنین، در مقایسه با جوامع کم درآمد، جوامع محروم تاکید زیادی بر اوقات فراغت و کنترل رضایت خواسته های آنها ندارند. افراد مبتلا به این جهت گیری ادعا می کنند که اقدامات آنها توسط هنجارهای اجتماعی تضعیف شده است. 

لطفا نظرات خود را درباره این نوشتار به ادمین @m_azaminejad ارسال نمایید. 

#سیدمحمداعظمی_ن‍ژاد می توانید دیدگاه خود را بنویسید
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
نظر سنجی
به نظر شما نقش هریک از ما برای بهبود کیفیت زندگی خود در کشور چقدر است؟

دیگر موارد
تعداد مطالب :
تعداد نویسندگان :
آخرین بروز رسانی :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازدید :

Instagram
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic