هر روز بهتر می شویم، اگر روحیه و امید داشته باشیم. (روزنوشتهای سید محمد اعظمی نژاد)
رهبری در شرایط بحران
دوشنبه 1398/11/14 ساعت 02:17 ب.ظ | نوشته ‌شده به دست سید محمد اعظمی نژاد | ( نظرات )

رهبری قدرتمند می تواند برای یك سازمان در شرایط بحرانی، موجب ایجاد اعتبار و خروج صحیح از بحران گردد. بدون شفافیت و رهبری مناسب، حتی بهترین تیم ها نیز برای خروج از بحران با چالش های جدی مواجه می شوند.

یک رهبر قوی؛ می تواند مسیر بحران و نتیجه آن را تعیین کند. در نهایت این رهبر است كه  پاسخگوی این وضعیت خواهد بود. او مسئولیت اقدامات انجام شده در شرایط بحران را به عهده می گیرد، تصمیمات دشوار میگیرد و مجوز اقدامات لازم برای حل بحران را می دهد و پاسخگوی افكار عمومی در سازمان خواهد بود.

براساس مطالعه انجام شده در مدرسه كسب و كار هاروارد در سال 2016، یکی از مهارت های برتر رهبری ، ایجاد امنیت در افراد است و البته این شایستگی در شرایط بحرانی اهمیت بیشتری خواهد داشت.. اما رهبری مورد اعتماد – کسی است که به آنچه می گوید،  عمل می کند و كاملا مبتنی بر ارزش ها اقدام می كند  و بدین ترتیب احساس امنیت ایجاد می کند و سازمان خود را با كسب اعتباربیشتر نسبت به قبل برای خود، از بحران خارج می کند و بعضی اوقات این به معنی اعتراف به آسیب پذیری ، ابراز پشیمانی و اعتراف به اشتباه است و  بعد از آن آزمون واقعی برای یك رهبر، تصمیمات و اقداماتی كه برای رسیدگی به امور انجام می دهد.

باید بدانیم شرایط بحرانی چون سنگ محك برای رهبران است. از رهبران قدرتمند انتظار می رود در شرایط بحرانی با افراد ارتباط برقرار كنند، صادق و شفاف باشند. وقتی رهبر در شرایط بحرانی، صحبت می كند، بازارها پاسخ می دهند! اشتباه و خطای آنها در این شرایط می تواند خسارات جبران ناپذیری برای افراد و اعتبار او ایجاد كند!

چند موضوع مهم كه رهبران در شرایط بحرانی باید به آن توجه كنند از قرار زیر است:

اول- نتایج مطلوب شرایط خروج از بحران را تعیین كنید. افراد به شما نگاه می كنند و از نحوه رفتار شما پیروی می كنند.

دوم- به دقت گوش كنید كه افراد درگیر بحران و افراد بیرون از بحران چه می گویند.

سوم- تیم خود را توانمند كنید اما در صورت نیاز از آنها حمایت و پشتیبانی كنید. بحران می تواند استرس زا و پرفشار باشد.

چهارم- اعضای تیم حل بحران را با دقت كامل انتخاب كنید. شما در تیم خود به افراد راستگو نیاز دارید تا بدانید دقیقا با چه عمقی از بحران مواجه هستید. نسبت به اخلالگرانی که می توانند از اقدامات سازنده جلوگیری کنند ، محتاط باشید.

پنجم- آماده تصمیمات دشوار باشید. آنها می توانند در کوتاه مدت ایجاد هزینه کنند ، اما اگر کار درستی انجام دهید ، در طولانی مدت شانس بهتری برای بقا دارید.

ششم- صمیمانه ابزار همدلی كنید. به بحران از دیدگاه كسانی نگاه كنید كه در این شرایط تحت تاثیر قرار گرفته اند.

هفتم- برای فكر كردن وقت اختصاص دهید. هرچه به مدیریت روزانه بحران نزدیكتر باشید، تصمیم گیری دشوارتر خواهد بود. كمی از مدیریت روزانه بحران فاصله بگیرید و برای تامل و فكر وقت متمركز اختصاص دهید.

هشتم- شخصا حضور پیدا كنید. خود را پشت افراد سخنگو در شرایط بحرانی پنهان نكنید چون این كار باعث سردرگمی و ابهام در افراد می شود. هرجا لازم است دیده شوید –از جمله رسانه ها، در میان افراد و...- حضور پیدا كنید.

رعایت ارزش ها و انجام اقدامات درست در شرایط بحرانی؛ شجاعت واقعی می طلبد. یادتان باشد خروج موفق از شرایط بحرانی می تواند برای یك رهبر اعتبار و خروج مبهم و ناموفق از بحران منجر به كاهش اعتبار در میان افراد گردد.می توانید دیدگاه خود را بنویسید
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
نظر سنجی
به نظر شما نقش هریک از ما برای بهبود کیفیت زندگی خود در کشور چقدر است؟

دیگر موارد
تعداد مطالب :
تعداد نویسندگان :
آخرین بروز رسانی :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازدید :

Instagram
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات