هر روز بهتر می شویم، اگر روحیه و امید داشته باشیم. (روزنوشتهای سید محمد اعظمی نژاد)
تمرین عمدی و آگاهانه، راز رسیدن به استادی
چهارشنبه 1399/07/23 ساعت 11:24 ب.ظ | نوشته ‌شده به دست سید محمد اعظمی نژاد | ( نظرات )
این داستانی واقعی از زندگی من است که شاید از دیدگاه دیگری آن را در نوشتارهای منتشر شده خوانده باشید. 
سالهای دور، حدود سال 1371(تقریبا حدود 28 سال پیش)، تازه وارد دانشگاه شده بودم. بعد از یکی دو سال دوری از ورزش، دوباره جودو را شروع کردم، تازه کمربند بنفش گرفته بودم. البته به دلیل فاصله ای که پیش آمده بود، تسلط کافی بر فنون مختلفی که در این ورزش آموخته بودم، نداشتم. من شانس این را داشتم که در باشگاه فوق العاده با مربیانی بی نظیر تمرین کنم، باشگاهی که برای تمرین جودو به آن میرفتم، باشگاه نیروی انتظامی بود و تمامی ملی پوشان، تیم ناجا از جمله محمود میران، محمد عیوضی یک مربیگری اساتید بین المللی چون استاد کیهان و استاد عباسی در آن حضور داشتند و تنها کاملا آماتور حاضردرکلاس من و یکی دو نفر دیگر بودیم. 
ما در هر جلسه مبارزه تمرینی داشتیم و من به دلیل فاصله معناداردر مهارتها هر جلسه، جانانه از حریفان تمرینی که همگی ملی پوش و بعضا صاحب مدال در سطح آسیا، بارها و بارها فن می خوردم و نقش زمین می شدم. 
یکی از آن روزها استاد عباسی، مرا صدا و توصیه کرد  فقط روی یک فن که فکر می کنی می توانی روی آن مسلط شوی، تمرکز کن، بارها و بارها تمرین کن تا بتوانی آن را روی حریفان قوی خودت اجرا کنی. او به من تاکید کرد تا تسلط بر این فن، روی هیچ فن دیگری تمرین نکن. 
 حدود سه ماه در هر جلسه تمرینی، من متمرکز بر همان فنی بودم که گمان می کردم می توانم از همه بهتر اجرا کنم(نام آن فن هاشی بارای بود) و شاید صدها بار آن را با همان حریفان قوی تمرین کردم و بالاخره کاملا بر آن مسلط شدم، شانس موفقیت من در اجرای آن در هر بار اجرا بیش از 90 درصد شده بود. 
یک روز نزدیک مسابقات کشوری بود و باید حریفان قوی من که همه ملی پوش بودند برای حضور در آن آماده می شدند، به دعوت استاد، همه دور زمین جودو نشستند و نام من و یکی از آن ملی پوشان برای یک مبارزه جدی تمرینی صدا زده شد. یک اتفاق حیرت آور افتاد کمتر از چند دقیقه از ورود به زمین حریف قدرتمند من، با فن بدون نقص من نقش زمین شد و من امتیاز بالای وازاری را دریافت کردم، البته در ادامه این مبارزه حریف من حسابی از خجالت من در آمد و تمامی فنون جودو را در آن چند دقیقه روی من اجرا کرد! 
اما من درس بسیار بزرگی گرفته بودم. تمرین، تمرین و تمرین برای من کار کرده بود. 
این داستان نسبتا طولانی را که ممکن است برای خوانندگان قدیمی تر نوشتارهای من تکراری بوده باشد به این خاطر دوباره به نگارش درآورم که این روزها می بینم که همراهانی عزیزی که در مسیر قدرتمند آموزش های رهبری یا آموزش کوچینگ با من همراه هستند، گاها با تردید از به کارگیری آموخته های خود به دلیل عدم تسلط کافی بر آن یاد می کنند. 
واقعیت این است راه حل میانبری جز تمرین مستمر وجود ندارد. راز رسیدن به استادی که همه آن در مسیر هستیم و فاصله زیادی با آن داریم، چیزی جز تمرین عمدی و آگاهانه و مستمر نیست. 
در شماره آوریل سال 2016 مجله هاروارد بیزنس ریویو، مقاله جالبی منتشر شده است که در آن به اهمیت تمرین برای رسیدن به سطح مطلوب برای مهارت ها اشاره شده است و یکی از توصیه های مهم آن کمک از گرفتن از یک کوچ حرفه ای برای این کار است. 


یادداشت- 11 اکتبر روز جهانی دختر بچه ها -«صدای من، آینده ای برابر برای ما»
شنبه 1399/07/19 ساعت 11:54 ب.ظ | نوشته ‌شده به دست سید محمد اعظمی نژاد | ( دیدگاه ها )
دختران کوچک امروز با داشتن رویا، تبدیل به زنان قدرتمند فردا با چشم انداز می شوند. 
سازمان بهداشت جهانی هر سال روز 11 اکتبر را با عنوان روز جهانی دختربچه ها از اهمیت ، قدرت و پتانسیل دختران در سراسر جهان تجلیل می کند.
همچنین این روزی است که نیازهای دختران و مشکلات خاصی را که آنها می توانند با آن روبرو شوند ، برجسته می کند و تلاش هایی را برآورده می کند که این نیازها را برآورده می کند و حقوق آنها را محقق می کند - نه با ایجاد حس ترحم برای آنها ، بلکه با همکاری آنها.
در حالی که در دو دهه گذشته پیشرفت زیادی برای اطمینان از رشد و پیشرفت در زمینه سلامت دختران صورت گرفته است ، هنوز کارهای زیادی برای انجام وجود دارد. به عنوان مثال ، هر ساله 12 میلیون دختر قبل از 18 سالگی ازدواج می کنند. از هر پنج دختر یک نفر در سطح جهانی خشونت و آزار جنسی را تجربه کرده است. 
برای داشتن جامعه ای سالم، سلامت و خوشبختی دختربچه ها در اولویت هر جامعه است و سازمان بهداشت جهانی نیز این موضوع در اولویت های اصلی خود قرار داده است. 
سازمان بهداشت جهانی، با این برنامه عملیاتی به طور ویژه جامعه جهانی را به این موارد فرا می خواند:
1-انواع تبعیض علیه دختران را از بین ببرید.
2-نگرشها و عملکردهای فرهنگی منفی علیه دختران را از بین ببرید.
3- از حقوق دختران حمایت کنید و  آگاهی از نیازها و پتانسیل آنها را افزایش و ارتقا دهید.
4-تبعیض علیه دختران در آموزش و پرورش مهارت ها از میان بردارید.
5-  تبعیض علیه دختران در بهداشت و تغذیه از میان بردارید. 
6-بهره برداری اقتصادی از کار کودکان را از بین ببرید و از دختران جوان در محل کار محافظت کنید.
7-خشونت علیه دختران را ریشه کن کنید.
8-آگاهی و مشارکت دختران در زندگی اجتماعی ، اقتصادی و سیاسی را ارتقا دهید.
9-نقش خانواده را در بهبود وضعیت دختران تقویت کنید. 
طی سالهای گذشته زنان و دختران زیادی با استعداد، دانش و فوق العاده ای را  دیده ام که به دلیل عدم آمادگی در برابر مواجهه با مخاطرات و آسیب های اجتماعی (آزارهای جنسی کلامی و فیزیکی)، جدی گرفته نشدن با وجود تلاش و عملکرد چندبرابری نسبت به مردان در شرایط کاملا یکسان و ... به طور کامل از صحنه مشارکت اجتماعی و اقتصادی محو شده اند و سالهای مهم و حیاتی زندگی خود را انزوا و وضعیت نامناسب روحی و روانی گذرانده اند. وضعیتی که می توانست و می تواند به طور کامل تغییر کند. 
با آرزوی فردایی بهتر برای دختران و پسران امروز و زنان و مردان فردای ایران
سیدمحمداعظمی نژاد
تهران-پاییز 1399
پی نوشت: این نوشتار از صفحه سازمان بهداشت جهانی برداشت شده است. 

 
نظر سنجی
به نظر شما نقش هریک از ما برای بهبود کیفیت زندگی خود در کشور چقدر است؟

دیگر موارد
تعداد مطالب :
تعداد نویسندگان :
آخرین بروز رسانی :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازدید :

Instagram
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات